Nádrž Počúvadlo a okolo Sitna - Banská Štiavnica

Nádrž Počúvadlo a okolo Sitna

15sep

Počúvadlianske jazero je jedným z tajchov, ktoré boli vybudované v okolí Banskej Štiavnice. Výstavba nádrže sa začala v roku 1775 podľa projektu strojného majstra Jozefa Karola Hella a trvala 4 roky.

Až do 19. storočia sa pýšila európskym prvenstvom vo výške hrádze. V dnešnej dobe Počúvadlo slúži najmä na rekreáciu. Od roku 1993 je zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť lokality Banskej Štiavnice. Pokiaľ sa teda vydáme na okruh okolo Sitna, najvýhodnejším východiskovým bodom sa nám javí práve vodná nádrž Počúvadlo. Od reštaurácie Konvalinka (penzión Anna) vyrážame po žltej turistickej značke okolo areálu školy v prírode – Pod Sitnom. Po žltej turistickej značke pôjdeme takmer počas celej cyklotrasy. Začíname síce po asfaltovej ceste, ale asi po jednom kilometri zavítame do lesa a po úzkej lesnej ceste budeme pokračovať asi 3,5 kilometra.

Existuje tu aj iná trasa, vhodná pre trekingový bicykel. Je síce asi o jeden kilometer dlhšia, ale za to pohodlnejšia. Na mieste, kde podľa žltej značky by sme mali odbočiť z asfaltovej cesty do lesa, pokračujeme ďalej po asfaltovej ceste a následne po zvážnici až k horárni Malé Sitno. Tu sa vydáme po modrej značke a môžeme očakávať krátke a strmé šliapanie do sedla Vlčia jama. Tu sa už ale napojíme na pôvodnú cyklotrasu. Tá vedie samozrejme opäť po žltej značke a to nenáročným terénom po širokej zvážnici, až kým neprídeme do sedla Krížna nad Počúvadlom. Na záver absolvujeme zjazd po asfaltovej ceste. Z cyklotrasy je možné si urobiť odbočku na zrúcaninu stredovekého Sitnianskeho hradu.

Zo sedla Vlčia jama po asi približne 800 metroch budeme pokračovať po modrej turistickej značke stúpaním až k zrúcanine. Od Sitnianskeho hradu sa dá následne po asfaltovej ceste ešte stúpať až na samotné Sitno. Tento úsek je síce dlhý len 1,5 kilometra, ale počas neho prekonáme až 200 výškových metrov. Potom sa treba vrátiť späť do sedlaVlčia jama, pretože chodník zo Sitna vedúci priamo k Počúvadlu nie je pre cyklistov zjazdný. Táto trasa je vhodná ako aj pre horské, tak aj pre trekingové bicykle.

Zdroj: kamnabicykli.sk